دستکش های واقعیت مجازی AxonVR

باید قبول کرد تکنولوژی واقعیت مجازی در دنیای بازی‌های کامپیوتری انقلاب ایجاد کرده‌اند و به کاربران حس واقعی حضور در فضای بازی را منتقل می‌کنند. با اینکه اکثر هدست‌های واقعیت مجازی امروزه عملکرد بسیار خوبی در نمایش بازی‌ها دارند، اما یک ایراد اساسی در حین استفاده از آنها همچنان به چشم می خورد که این ایراد اساسی همان «دستگیره‌ها» هستند.

این دستگیره‌ها برای انجام برخی وظایف بازی مانند بلند کردن اجسام مناسب هستند اما در کل کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسند. حتی دستکش‌های واقعیت مجازی هم نتوانسته اند به‌خوبی این مشکل راحل کنند چرا که حس قرار داشت اجسام در دستان کاربر به‌خوبی منتقل نمی‌شود. با این حال استارت‌آپ HaptX قصد دارد با استفاده از دستکش‌های جدید خود این نقص را برطرف کند و تجربه کاربران را هرچه بیشتر به واقعیت نزدیک کند.

دستکش های واقعیت مجازی AxonVR

این دستکش های واقعیت مجازی که AxonVR نام‌گذاری شده‌اند، به شما این امکان را می‌دهند که ساختار، جنس و حتی دمای واقعی اجسامی را که در طول بازی در دستانتان می گیرید را لمس کنید و حتی می‌توانید تشخیص دهید جسمی که در دستتان قرار دارد نرم است یا جنس سختی دارد.

در ساخت این دستکش های واقعیت مجازی از علم «Microfluidics» که علم استفاده از مایعات در بافت های بسیار ریز است، استفاده شده است. ضمنا پوسته‌ی این دستکش‌ها نیز از نوعی محفظه های بسیار ریز هوا ساخته شده است. بنابراین زمانی که یک جسم را در حین بازی لمس می کنید، این محفظه‌ها از هوا پر ‌می‌شوند و همانند اجسام در دنیای واقعی، به یوست کف دست شما فشار وارد می‌کنند.

ویژگی متمایز کننده دستکش های واقعیت مجازی AxonVR:

طبق گفته سازندگان، این دستکش قادر است تفاوت سایز اجسام در مقیاس کمتر از 2 میلی‌متر هم تشخیص دهد که از این حیث بسیار دقیق‌تر از دستکش‌های واقعیت مجازی موجود در بازار عمل می‌کند. دیگر دستکش‌های واقعیت مجازی که در حال حاضر در بازار وجود دارند با استفاده از موتورهای لرزاننده و یا شوک‌های الکتریکی بسیار ریز به اجسام مختلف واکنش نشان می‌دهند. برخی دستکش‌ها از جمله VRgluv هم با ایجاد فشار روی انگشتان حس لمس اشیاء را به کاربر منتقل می‌کنند که گفته می‌شود هیچکدام از این تکنولوژی‌ها و دستکش‌ها، دقت و ظرافت دستکش AxonVR را ندارند.

البته این دستکش های واقعیت مجازی در حال حاضر جثه‌ی بزرگی دارند که به گفته‌ طراحان دلیل این بزرگی به کارگیری تکنولوژی‌های انتقال دما و مقاومت در برابر اجسام مختلف است در داخل دستکش است اما مهندسین شرکت امیدوارند در آینده نزدیک وزن و جثه این دستکش‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. رابین مخترع اصلی این دستکش گفته که نسخه اولیه این دستگاه احتمالا تا سال آینده به بازار بیاید. او امیدوار است تا چند سال آینده قیمت این دستکش به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند تا همه‌ی علاقه‌مندان بتوانند از آن استفاده کنند.

اشتراک داشتن
اعلام کردن
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین اخبار